LEVEL

LEVEL 287

HERNÍ SVÁTEK, NEBO POTĚMKINOVA VESNICE?

Máme to všichni za sebou. Hráči si užili spoustu novinek, trailerů a oznámení, my novináři jsme si užili noční šichty, spoustu psaní, ale hlavně rozhodování, o jakých hrách v té záplavě novinek informovat. Protože postihnout všechno zkrátka není v lidských silách.

E3 2018 toho opět nabídla hodně, ale v trošku jiném formátu než dříve. Podruhé v dlouholeté historii výstavy si mohl vstupenky koupit kdokoli, nešlo už tedy jen o akci určenou pro novináře, vývojáře a lidi z byznysu. Je to dobře? Asi ano, když to vydavatelům funguje. Jisté ale je, že E3 je čím dál víc (opět!) show a čím dál méně akce užitečná pro herní průmysl. Jak se to projevuje? Novináři nemají čas a prostor bavit se s vývojáři – odehrají demo a musí pryč. Vývojáři nemají čas a prostor bavit se mezi sebou, zejména ti známější. Jakmile se někde objeví, zasype je dav fanoušků. Jednotlivé společnosti se, aby veřejnosti neodhalily něco, co zatím nechtějí (protože v marketingovém plánu je to naplánováno až na další měsíce), drží zpátky a hry představují spíše zkratkovitě, a hlavně na efekt. Pro širokou veřejnost.

Historie E3, která se datuje od roku 1995, je bohatá. Nejdříve šlo o výstavu pouze pro vývojáře a novináře, pak se akce proměnila v show, kam se nepřiznaně dostávala stále více veřejnost. Následně proběhly opět pokusy udělat z E3 show jenom pro činovníky herního průmyslu, ale poslední roky už E3 nabírá opět jasný směr k akci, která sází hlavně na efekt. Není na tom nic špatného, pokud tento model organizátorům finančně funguje. Radost z toho vlastně mohou mít i hráči, které vždy jednou za rok čeká týden plný oznámení a trailerů. Zároveň na tom ale tratí v tom, že si sice užijí spoustu pozlátka, ale nedostanou o hrách konkrétní informace. Na jejich sbírání není během E3 čas a ze strany tvůrců a vydavatelů ani chuť. Jde zkrátka o show, která má hry ukázat v co nejlepším světle, ne pořádně odprezentovat. Pro novináře tak vlastně nemá smysl na E3 jezdit, protože nic navíc se o hrách a jejich tvůrcích nedozví. Letos jsme ještě zástupce na E3 měli, jestli to bude mít smysl i příští rok, to je otázka.

Užijte si každopádně léto, dohrajte všechny resty z první poloviny roku a po letní pauze se znovu na stránkách Levelu setkáme v srpnu, kdy pro vás budeme mít čerstvé informace z Gamescomu, kde ten čas a prostor na získávání informací od vývojářů přeci jenom ještě pořád je.

Cože?!? Plná hra u aktuálního Levelu?

Ne, nevrátili jsme se k pravidelnému přidávání plných her k Levelu. 🙂 Ale když se nám naskytla příležitost získat pro vás plnou verzi unikátní české adventury Dark Train (recenze Games.cz – 9/10), nemohli jsme ji nechat ležet ladem. Kód k vyzvednutí Steam klíče najdete na poslední stránce tohoto čísla a doufáme, že si tuto vizuálně fantastickou českou hru pořádně užijete. A aby toho nebylo málo, vedle Dark Train vám v tomto čísle dáme i měsíční předplatné služby Xbox Game Pass zdarma!

OBSAH: LEVEL 287

PLNÁ HRA

Dark Train

REDAKCE

Editorial
Jukebox – Olivier Deriviere: Vampyr
Jukebox – Peter Due: Forgotton Anne
Redakční dotazník
Outro – Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

RADAR

E3 2018 v kuse
Cyberpunk 2077
RAGE 2
Assassin’s Creed Odyssey
Just Cause 4
Fallout 76
The Elder Scrolls: Blades

RECENZE

Vampyr
Jurassic World Evolution
Onrush
Cultist Simulator
Dark Souls Remastered
Unravel Two
Moonlight
Chameleon Run Deluxe Edition
State of Decay 2
Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr
Agony
Wreckfest

DESKOVÉ HRY

Zkáza Londýna + Loupež v Benátkách
Opráski sčeskí historje – karedňí hra

TÉMA

Sblížení videoherního druhu
Pravidla hry
Když ani česnek nezabere

REAKTOR

Jáma pekel: Selektivní slepota a neobjektivní euforie
Za 5 minut 12: Velký příběh jedné malé hry
Továrna na sny: Od modelíny ke kulečníku
Wolfův revír: Kulturní porozumění
Den poté: PUBG ztrácí na Fortnite

ROZHOVOR

Patrice Désilets

FENOMÉN

Necháte se naštvat?
Za hranicemi levelů

DÍLNA

Cesta do pravěku (a starověku)
Tomasz Gop & Destructive Creations
Shadow Tactics

RETRO

Making of – Space Invaders
Osobní legendy: Jakub Lang
Rybkova nora: Radosti s emulátory
Retronaut – Vampire: The Masquerade – Bloodlines
Retrosága: Tenchu
Tenkrát poprvé: Headshot

TECH

Novinky
Xbox Game Pass
Vyplatí se alternativa?
Sliby chyby: Dětské počítače

© 2020 NAKED DOG, S.R.O.