LEVEL

LEVEL 263

NETWORKING

coverDlouhá léta byla rutina pro české vývojáře, herní novináře a fanoušky do tvorby her stejná. Na podzim se všichni sjeli do Prahy na Game Developers Session a v létě si zajeli do Třeboně na GameDay. Mezitím se sem tam konala nějaká nahodilá akce, ale jinak byla herní komunita spíše rozdělená a izolovaná v malých skupinách po celé republice. Tvůrci neměli mnoho možností jak navazovat spolupráci a sdílet své zkušenosti, což je zásadní pro rozvoj jakéhokoli odvětví. Proto jako jeden z nejdůležitějších trendů nejenom u nás v ČR, ale obecně ve střední a východní Evropě, považujeme rapidní nárůst pravidelně pořádaných herních konferencí, srazů, game jamů a jiných forem „networkingu“. Prakticky den co den na nás na Facebooku skáče pozvánka na nějakou zajímavou herní akci, ať už se koná v Praze, Brně, Ostravě nebo Bratislavě.

Okolo her to u nás zkrátka čím dál víc žije a není to pouze klamný dojem. Otevření bakalářského programu Počítačové hry a grafika, nesčetné networkingové aktivity Game studies na Masarykově univerzitě v Brně nebo pořádání dvoudenní konference Game Access v Brně dojem potvrzují a zároveň rámují. Význam možnosti se vzájemně setkávat ukazuje příklad studií T4J a Moravia Tales, které spolu chystají bezdomovecký survival Hobo: Tough Life. Nebýt setkání na GDS, zřejmě by k tomu nedošlo – hráči by přišli o potenciálně zajímavou hru, my bychom přišli o námět na zajímavý článek. Pokud tedy vidíte svou budoucnost v tvorbě her, určitě si příležitost potkat se s podobně zaměřenými lidmi nenechte ujít. Uvidíte, kolik nových dveří vám to otevře.

A kdo ví, jednou možná vaše hra skončí i na stránkách Levelu, kde tentokrát najdete rozhovor s Navídem Chonsárím o tvorbě dokumentární adventury o Íránské islámské revoluci, téma o tajemství designu akčních her od Ládi Loukoty, retro výlet do historie série Broken Sword od Honzy Olejníka nebo recenze Dark Souls III a The Banner Saga 2.

Zajímavé jarní čtení vám přejí

OBSAH: LEVEL 263

REDAKCE

Editorial
Měsíc v kuse
Jukebox: Doseone – Enter the Gungeon
Jukebox: Dark Souls III
Redakční dotazník
Outro: Dark Souls

RADAR

Tokyo 42
Ghost Theory
Homefront: The Revolution
Jízdní řád

RECENZE

Dark Souls III
The Banner Saga 2
Tom Clancy’s The Division
Sheltered
Mimpi Dreams
Salt and Sanctuary
Hyper Light Drifter
Quantum Break
Adr1ft
Hitman
Stardew Valley
Californium
Slain!

TÉMA

Zlaté české hlavičky
Svobodné volby
Let’s play: Reklama, nebo hrozba?
Kamera, klapka… á-akce!

REAKTOR

Jáma pekel: Kde jsou normální hry?!
Wolfův revír: Jak vydělat na virtuální realitě?
Za 5 minut 12: Chci to zadarmo
Továrna na sny: Erotika ve hrách

ROZHOVOR

Navíd Chonsárí: Historické lekce musí bavit

FENOMÉN

Virtuální realita je tady
Velký bratr ukrytý ve videohrách
Enginová revoluce

DÍLNA

„Houmlesáci“ z Ostravy
Jakob Marklund & Coldwood Interactive

RETRO

Making of: F-19 Stealth Fighter
Osobní legendy: Jan Zelený
Rybkova nora: Klikatá cesta designu Apple
Retronaut – Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame
Retrosága: Broken Sword

TECH

Novinky
Výbava každé slušné rodiny
Sliby chyby: Solid State Drive

© 2020 NAKED DOG, S.R.O.