LEVEL

LEVEL 248

ZPĚT NA MÍSTO ČINU

cover_level_248Když se grafici Honza Diblík a Petr „Memory“ Dragoun domlouvali, kdo si vezme na starost článek, který vznikl u příležitosti desátých narozenin online fenoménu World of Warcraft, tak Memory vykázal Honzu do patřičných mezí se slovy: „Kdybych to lámal, tak si to přečtu. A když si to přečtu, tak se k tomu po uzávěrce vrátím.” Memory se tedy k věci postavil jako chlap, ale nejsme naivní a je nám jasné, že po vydání Warlords of Draenor se Memory do světa WoW stejně vrátí (už se stalo, pozn. ed.). Blizzard totiž v novém datadisku dokazuje, že moc dobře ví jak přilákat ovečky zpátky do svých spárů, a píše tak další kapitolu svého fenomenálního úspěchu.

Něco jiného je totiž uspět náhodou a na chvíli, čili na jednu nebo dvě sezony, ale něco jiného je držet se na špičce třeba deset let. Své o tom vědí třeba i v BioWare. Firma, která se před lety těšila až nekritickému obdivu většiny hráčů, se po začlenění do struktury EA stala v očích mnohých vyhaslým obrem. Období po vydání Dragon Age II a Mass Effect 3 bylo pro kanadské studio zkouškou ohněm a je fajn vidět, že ji nakonec zvládlo i bez otců zakladatelů, kteří jsou dávno pryč. Dragon Age: Inquisition ostatně recenzujeme v tomto čísle Levelu a hra je důkazem, že v BioWare nezapomněli dělat dobré hry.

Aktuální číslo toho ovšem nabízí mnohem víc. Vedle tradičních témat, komentářů, recenzí nebo velkého rozhovoru, tentokrát s akademikem a vývojářem Vítkem Šislerem, jsme si pro vás připravili i malý dárek. Na poslední straně časopisu najdete unikátní kód, který můžete na stránkách www.level.cz směnit za pěkný virtuální bonus do populární hry War Thunder. Doufáme, že si jej užijete stejně jako celý tento LEVEL.

Příjemné počtení a co nejlepší rok 2015 vám přejí…

Ondřej Průša, Martin Bach, Petr Poláček

PS: V lednu oslaví LEVEL neuvěřitelných 20 let své existence. Podobné výročí samozřejmě nemůžeme nechat bez povšimnutí a už nyní připravujeme velký vzpomínkový speciál o celé historii časopisu. Pokud vlastníte nějaké rarity související s Levelem nebo máte v zásobě zajímavou historku či zážitek, ve kterém hrál roli Level (nebo jeho redaktoři), ozvěte se nám! Sháníme samozřejmě i kontakt na všechny bývalé autory a spolupracovníky. Pokud můžete pomoct, pište na redakce@level.cz a použijte předmět „20 let“.

Chcete náramek LEVEL zadarmo pro každého nebo vyhrát Playstation 4, Xbox One či grafickou kartu NVIDIA GEFORCE GTX780? Zúčastněte se naší velké soutěže s mojeID.

OBSAH: LEVEL 248

REDAKCE

Editorial
Čtenář měsíce
Dopisy čtenářů
Měsíc v kuse
Jukebox: Dreamfall Chapters: Reborn – Simon Poole
Redakční dotazník
Pavlač

RECENZE

World of Warcraft: Warlords of Draenor
Sunset Overdrive
Never Alone
Skylanders Trap Team
Far Cry 4
LittleBigPlanet 3
Dragon Age: Inquisition
Assassin’s Creed Rogue
Assassin’s Creed Unity
Grand Theft Auto V
This War of Mine

TÉMA

Bezplatná cesta nejen do oblak
Svoboda volby
Superhrdinové ve hrách
Na pomezí reality
Kam se kutálejí digitální peníze

REAKTOR

Jáma pekel: Čerstvá herní nadílka bez kompromisů
Za 5 minut 12: Vážné hry
Wolfův revír: V zajetí vlastního úspěchu
Továrna na sny: Dvě výstavy jednou ranou

ROZHOVOR

Vít Šisler

FENOMÉN

Deset let World of Warcraft
Reddit – internetová republika
IDDQD

DÍLNA

Dan Marshall & Size Five Games

RETRO

Making of: Hlava Kasandry
Osobní legendy: Damjan Mravunac
Rybkova nora: Chyba odhadu
Retronaut: Mortal Kombat
Retrosága: Poctivá německá střílečka

TECH

Síťová neutralita z pohledu hráče
Mobilní hraní na nejvyšší obrátky
Windows 10
Sliby chyby: Univerzální terminál

© 2020 NAKED DOG, S.R.O.